سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

کاربران محترم، شما می‌توانید پرسش‌های مرتبط با نرم‌افزار را از طریق این بخش از سایت ارسال فرمایید

عنوان پرسش و پاسخ را وارد کنید!
ایمیل ارسال کننده را وارد کنید!
تلفن همراه را وارد کنید.

پیش بینی در نرم افزار PMODynamics - پیش بینی خیزآب
شبیه سازی نرم افزار PMODynamics برای چه مدت است؟ آیا آینده را هم پیش بینی می کند؟ چند سال آینده را می تواند پیش بینی کند؟ ورودی های این نرم افزار چیست؟ در صورتی که هدف ما پیش بینی افزایش سطح آب در اثر خیزاب باد و موج و بالاروی باشد. آیا ارتفاع موج شاخص را می دهد؟
مدلهای هیدرودینامیکی محدودیتی به لحاظ زمان محاسبات ندارند و این موضوع در مورد مدل PMODynamics نیز صادق است. اما این مدلها نیازمند اطلاعات زمان دار به عنوان ورودی هستند و محدودیت آنها از این جنبه میتواند موثر باشد. مادامی که شما اطلاعات کافی شامل اطلاعات باد و همچنین اطلاعات شرط مرزی و غیره در زمان مورد نظر به عنوان ورودی داشته باشید امکان شبیه سازی هر بازه زمانی (شامل آینده) با در نظر گرفتن زمان مورد نیاز برای اجرا وجود دارد. بنابراین محدودیت اینجا عملا توسط اطلاعات ورودی ایجاد میشود نه خود مدل.
 
پیش بینی خیزآب ناشی از باد و البته موج دراین مدل قابل انجام است. برای خیزاب ناشی از باد باید از مدل جریان و برای خیزاب موج باید از مدل توام موج و جریان استفاده نمایید. قاعدتا در روند مدلسازی فرآیند کالیبراسیون و صحت سنجی باید انجام شود. 
اصغر بهلولی  
جریانات سطحی آب در تنگه هرمز
سلام و خسته نباشید خدمت همکارن عزیز و سخت کوش و مهربان بنده نرم افزار یا سایتی رو دنبالش هستم که جریانات سطحی آب (شیب تند آب)رو در روزهای آینده در تنگه هرمز بتونه پیش بینی کنه اگه بتونین کمکم کنید خیلی ممنون میشم اگه نرم افزاری رو دارین بنده با کمال میل خریدار هستم و خیلی ازتون سپاسگزار خواهم بود .
جناب آقای کوهگردی، با سلام و ضمن تشکر از ارسال سوال، به اطلاع می‌رساند موضوع جریان شیب تند آب در تنگه هرمز که بیان فرمودید مقداری مبهم می‌باشد. اما در صورتی که نیاز شما پیش‌بینی جریان در تنگه هرمز باشد که عمدتا ناشی از جزر و مد است، در چنین شرایطی امکان استفاده از مدل PMODynamics وجود دارد و با توجه به ارائه رایگان این مدل فعلاً نیازی به پرداخت هزینه ندارید. اما در هر صورت انجام چنین کاری نیازمند در اختیار داشتن اطلاعات پایه از قبیل هیدروگرافی و پیش‌بینی شرایط تراز جزر و مدی در مرزهای مدل می باشد که این موضوع در صورتی که به اطلاعات جزرومدی در دریای عمان دسترسی داشته باشید قابل انجام است. در عین حال اگر الگوی جریان سه بعدی در خلیج فارس و تنگه هرمز را نیاز دارید این کار علاوه بر اطلاعات مذکور نیاز به شبیه‌سازی سه بعدی خواهد داشت.
چنانچه مدل متوسط گیری شده در عمق برای منظور شما کفایت می‌کند، مدل‌های جریان دوبعدی PMODynamics برای شما مناسب است. اما در صورتی که به جریانات سطحی آب احتیاج دارید، در حال حاضر این مدل در نرم‌افزار وجود ندارد.
فیلم آموزشی
سلام فایل آموزش شبیه سازی موج، صوتی هست یا تصویری؟ اگر تصویری هست لطفاً نرم افزار مناسب جهت پخش معرفی کنید.ممنون
انتقال رسوب در مدل تعادلی و غیرتعادلی
میخواستم درخواست کنم یک تعریف جامع از نتقال رسوب در مدل تعادلی و غیرتعادلی ارائه فرمایید با تشکر
با سلام، در مدلهای تعادلی یک فرض اساسی وجود دارد و آن این است که وضعیت رسوبی (شامل رسوب و فرسایش در زمان و مکان) در هر نقطه به تعادل رسیده است. یعنی در یک نقطه خاص برآیندی به صورت رسوب‌گذاری و فرسایش وجود ندارد و فرض تعادلی باعث می‌شود بتوانیم از معادلات تجربی حمل رسوب که در شرایط آزمایشگاهی متعادل شده بدست آمده برای برآورد بار رسوبی که از هر نقطه عبور می‌کند، استفاده نماییم. با این فرض میزان حمل رسوب (تعادلی) برآورد شده برای دو نقطه مجاور بدست آمده و اختلاف بین مقادیر میزان حمل رسوب نشان می‌دهد بین آن دو نقطه فرسایش رخ داده و یا رسوب گذاری. اما در شرایط غیر تعادلی (که البته فرض واقعی تری است) در هر نقطه از محیط، برآیند رسوبی به صورت فرسایش و رسوب‌گذاری می‌تواند وجود داشته باشد. در چنین شرایطی وضعیت فعلی (هر لحظه از مدل‌سازی) حمل رسوب (که الزاما با شرایط تعادلی آن برابر نیست) با شرایط تعادلی مقایسه می‌شود در صورتی که این مقدار کمتر از مقدار متناظر تعادلی باشد بدین معنی است که آن نقطه خاص پتانسیل فرسایش خواهد داشت و بر این اساس نرخ فرسایش با استفاده از روابط مربوطه بدست می‌آید و در صورتی که بار یا غلظت عبوری بیش از مقدار تعادلی بدست آمده از روابط تجربی باشد به این معنی است که در آن نقطه پتانسیل رسوبگذاری وجود دارد که آن نیز قابل برآورد می‌باشد.
اصغر بهلولی
اعداد عمق
اعداد عمق را از کجا تهیه و وارد نرم افزار کنیم؟
کاربر محترم، جهت دریافت اطلاعات عمق، چنانچه منظورتان داده‌های هیدروگرافی می‌باشد، می‌بایستی به مراجعی که بلحاظ قانونی صاحبان این داده‌ها هستند مراجعه کنید. سازمان بنادر و دریانوردی، سازمان جغرافیایی و ...
درخصوص نحوه وارد کردن اطلاعات به مدل، برای این کار در مرحله تولید شبکه، از طریق External data/ import points اقدام نمایید.
درخواست نرم افزار
در فرم درخواست قسمتی با عنوان شماره و تاریخ معرفی نامه وجود دارد ولی ما که دانشجو هستیم و نامه ای نداریم باید جگونه این نرم افزار را دانلود کنیم ؟ممنون

سلام، کاربر محترم، باطلاع میرساند فرم درخواست نسخه حرفه‌ای تغییر نموده و دیگر نیازی به ارائه شماره نامه نمی‌باشد.

نرم افزار PMODynamics
برای دریافت رمز ارائه شده برای نصب نرم افزار به صورت حرفه ای باید چکار کرد؟
سلام علیکم
ابتدا در سایت عضو شوید. سپس فرم دریافت نسخه حرفه‌ای نرم‌افزار شبیه‌ساز پارسی دینامیک دریا را تکمیل نموده و منتظر پاسخ باشید.
قابلیت ردیابی
با سلام آیا نرم افزار PMODynamics این قابلیت را داراست که نشان دهد در صورت رها کردن جسمی شناور یا غوطه ور در آب نواحی تنگه هرمز و خلیج فارس در فصول مختلف و شرایط متفاوت پس از یک بازه زمانی مشخص موقعیت جسم مذکور را شناسایی و ردیابی نماید. با تشکر
با سلام 
به زودی این قابلیت به نرم افزار اضافه و در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. 
 
دوره آموزشی
با سلام از کجا می تونم پیگیری کنم که دوره های بعدی آموزشی این نرم افزار چه زمانی برگزار می شود؟

با سلام ، شما می‌توانید از طریق مراجعه به همین سایت در بخش اخبار، از کلیه مطالب مرتبط با نرم‌افزار PMODynamics از جمله زمان و نحوه برگزاری دوره‌های آموزشی اطلاع پیدا کنید.