دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷

در دنیای امروز روند تکاملی سیستم‌ها به سمت خودکارسازی در جهت نرم‌افزاری بوده و این روند هر روزه در حال طی کردن مسیری رو به جلو و پر سرعتی می‌باشد. برنامه‌ی PMODynamicsI هم از این قاعده مستثنی نبوده و عزم کارفرما و گروه توسعه دهنده‌ی این نرم‌افزار بر آن بوده که این سیستم هر روز به قابلیت‌های خود افزوده و نقش پر رنگ‌تری را در زمینه‌ی محاسبات سواحل و بنادر ایفا کند. اما با توجه به آنکه پایه‌های نرم‌افزاری در سری اول این برنامه به گونه‌ای طراحی شده بودند که توسعه و گسترش آن را در مرحله‌ای متوقف می‌کرد، تصمیم بر آن شد سری دوم این نرم‌افزار با نام PMODynamicsII با توجه به تجربیات سری اول و نرم‌افزارهای بین المللی مشابه، پیاده سازی شود.

اهدافی که برای سری دوم نرم‌افزار PMODynamics در نظر گرفته شده‌اند بر مبنای برطرف سازی مشکلاتی بود که در PMODynamicsI خود را به نمایش گذاشتند. بزرگترین مشکل، عدم توسعه پذیری وسیع این نرم‌افزار بود. برای بر طرف کردن این مسئله، برنامه با حفظ ساختار مدولار خود، شکل افزونه محوری به خود می‌گیرد.

ساختار افزونه محور به این معناست که در این نرم‌افزار هیچ پیش فرض و پیش برنامه‌ای وجود نداشته و کاربر با توجه به افزونه‌هایی که توسط هر شخص ثالثی اعم از گروه اصلی توسعه دهنده و هر شرکت دیگری که با توجه به قواعد و ضوابط پیاده‌سازی افزونه‌ها که در ادامه به طور مفصل به آن پرداخته خواهد شد، افزونه‌ای را آماده کرده باشد، می‌تواند مورد استفاده قرار دهد و برنامه را با افزونه‌های دلخواه خود اجرا کند. این ساختار باعث خواهد شد تا اولا توسعه پذیری این سیستم بسیار گسترده شود و علاوه بر آن توسعه دهند‌گان می‌توانند از سرویس‌هایی که افزونه‌های دیگر ارائه می‌کنند استفاده کنند. در واقع هم برنامه از نظر توسعه دهندگان قابلیت گسترش پیدا می‌کند و هم از نظر کاربر یک برنامه‌ی کلی می‌باشد که در حوزه‌های متنوعی در زمینه‌ی محاسبات سواحل، بنادر، دریایی و ... قابلیت استفاده دارد و هر کاربر می‌تواند بدون اینکه برنامه از نظر حجم بار برنامه‌ای سنگین شده باشد، در هر گونه استفاده‌ای فقط افزونه‌هایی که در آن زمینه نیاز هستند را مورد استفاده قرار دهد.

نسخه نرم افزار PMODynamicsII به زودی از طریق همین سایت در اختیار کاربران محترم قرار گرفت.