شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲
 

اخبار

توسعه افزونه مجموعه ابزارهای مهندسی سواحل نرم افزار شبیه ساز پارسی دینامیک دریا PMODynamics II

توسعه افزونه مجموعه ابزارهای مهندسی سواحل نرم افزار شبیه ساز پارسی دینامیک دریا PMODynamics II
سازمان بنادر و دریانوردی از توسعه افزونه مجموعه ابزارهای مهندسی سواحل نرم افزار شبیه ساز پارسی دینامیک دریا PMODynamics II خبر داد.

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی از توسعه افزونه مجموعه ابزارهای مهندسی سواحل نرم افزار شبیه ساز پارسی دینامیک دریا PMODynamics II خبر داد.

 وی ضمن بیان این خبر و تاکید بر نقش بسیار مهم شبیهسازیهای ریاضی در شناخت هرچه بهتر و دقیقتر خصوصیات هیدرودینامیکی دریاها و اقیانوس ها، توسعه افزونه های کاربردی نرم افزار ایرانی شبیه ساز پارسی دینامیک دریا ((PMODynamics را گام موثری دیگر در راستای ترویج و معرفی هرچه بهتر و بیشتر این نرم افزار بومی و قابلیت های آن جهت بکارگیری توسط جامعه بین المللی متخصصان دریایی برشمرد.

محمدرضا الهیار افزود : با توجه به نقش بسیار مهم شبیه سازی‌های ریاضی در پروژه‌های مطالعاتی سواحل و بنادر، طراحی‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان و فعالیت‌های مربوط به محیط‌های دریایی مانند ساخت و نگهداری سازه‌های ساحلی و فراساحلی، حمل و نقل دریایی، حفاظت ساحلی و غیره، و باتوجه به قابلیت های نسخه دوم نرم افزار مدل شبیه ساز پارسی دینامیک دریا PMODynamics II  معاونت مهندسی و توسعه امور زیربنایی اقدام به توسعه افزونه مجموعه ابزارهای مهندسی نموده است که از جمله قابلیت های این افزونه می توان به آنالیز مقادیر حدی امواج و باد، طراحی مفهومی موج شکن های توده سنگی سنتی و سکویی شکل پذیر، آنالیز سری زمانی داده ها و حلگر سینماتیک موج منظم ، آنالیز هارمونیک سری زمانی داده های تراز جزرومدی اشاره نمود.

گفتنی است قابلیت های توسعه یافته در افزونه مجموعه ابزارهای مهندسی آن را به یکی از کاربردی ترین افزونه های محاسباتی این نرم افزار تبدیل کرده است که کاربران را قادر می سازد به صورت مستقل و بدون نیاز به اجرای سایر ماژول های نرم افزار، از این افزونه کاربردی جهت انجام محاسبات مربوط به موج شکن ها، مقادیر حدی و مولفه های جزرومدی بهره مند گردند.

سازمان بنادر و دریانوردی در راستای بومی سازی و کمک به رفع وابستگی متخصصان داخلی به نرم افزارهای مشابه خارجی نسبت به تولید نرم افزار شبیه ساز پارسی دینامیک دریا اقدام نمود که نسخه اول آن در سال 1389 رونمایی گردید. طی سالهای اخیر نیز براساس بازخوردهای دریافتی از کاربران و به منظور ارتقا و بهبود نسخه اول نرم افزار، معاونت مهندسی و توسعه امور زیربنایی اقدام به توسعه نسخه دوم نرم افزار مدل شبیه ساز پارسی دینامیک دریا PMODynamics II با قابلیت ازتقا برنامه از طریق توسعه افزونه (pluggable) و رونمایی از آن در سال 1397 درحاشیه افتتاحیه کنفرانس بین المللی ICOPMAS2018 نموده است.

علاقمندان می توانندجهت دریافت و بکارگیری افزونه مجموعه ابزارهای مهندسی و نسخه دوم نرم افزار PMODynamics II به بخش دریافت نرم افزار و همچنین راهنمای کاربردی آن به بخش راهنمای کاربری نرم افزار مراجعه نمایند.

۱۲ آذر ۱۳۹۹ ۰۹:۳۲
تعداد بازدید : ۲,۰۶۰