شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲
 

اخبار

انتشار نسخه دوم نرم افزار شبیه ساز پارسی دینامیک دریا (PMODynamicsII)

سازمان بنادر و دریانوردی در راستای انجام وظایف خود و ارتقاء جایگاه سازمان به عنوان مرجع حاکمیتی امور دریا و سواحل و در راستای بومیسازی و کمک به رفع وابستگی مهندسین مشاور، متخصصین و دانش پژوهان مرتبط کشور به نرم‌افزارهای مشابه خارجی، نسبت به تولید نرم‌افزار شبیه سازی پارمترهای دریایی با نام نرم افزار پارسی دینامیک دریا  PMODynamics  در قالب مطالعات پایش و شبیه سازی سواحل کشور، توسط گروهی از اساتید خبره داخلی اقدام نمود که توسعه این نرم‌افزار از سال 1385 آغاز و نسخه اولیه آن  در سال 1389 در حاشیه  افتتاحیه نهمین کنفرانس بین المللی ICOPMAS 2010 به عنوان یکی از دستاوردهای  کشور در این حوزه، توسه وزیر محترم راه و ترابری وقت رسماً رونمایی و به جامعه مهندسی دریایی کشور معرفی گردید.

این نرم‌افزار دارای کاربردهای مختلف مهندسی سواحل از جمله شبیه‌سازی‌های جریان‌های جزر و مدی، جریان‌های ناشی از باد و کریولیس، جریان در اقیانوس‌ها،  جریان‌های ناشی از امواج،  تولید و انتشار امواج در محیط‌های بزرگ و کوچک، جریان رسوب ساحلی و مورفولوژی و همچنین آنالیز و استخراج پارامترهای جزر و مدی می‌باشد.

بر اساس بازخوردهای دریافتی از کاربران، این سازمان تصمیم به بهبود و ارتقاء مدل از طریق بازنویسی کدهای رابط کاربری و موتور‌ محاسباتی و افزودن قابلیت‌های برنامه گرفت که منجر به توسعه نسخه دوم نرم‌افزار حاضر شده است.

نوآوری قابل توجه نسخه دوم نرم‌افزار PMODyanmicsII، ساختار Pluggable آن است که قابلیت ارتقاء برنامه از طریق توسعه‌ی افزونه توسط شرکت‌های ثالث و بازنویسی افزونه‌های پیشین به طور مستقل را مهیا می‌سازد. همچنین طراحی نسخه دوم نرم‌افزار به گونه‌ای بوده که ساختاری کاربرپسند دارد و در عین تامین نیازهای کاربر، ظاهری ساده و قابل فهم برای تمام کاربران دارد که با بیشترین سهولت و کمترین اتلاف وقت به مقصودشان نائل گردند.

پیاده‌سازی افزونه‌های مربوط به تحلیل و مدیریت فایل‌ها، درونیابی و تبدیل واحدها عدم وابستگی نرم‌افزار حاضر را به سایر برنامه‌های جانبی موجب می گردد. گرچه از طریق افزونه مبدل طراحی شده در نسخه دوم، امکان تبدیل فایل‌ها از سایر نرم‌افزارها مانند نرم‌افزار مهندسی دریا DHI MIKE21 و مدل هواشناسی WRF ‌مهیا گردیده است. به علاوه کاربران به راحتی قادر خواهند بود فایل‌های نسخه یک را به نسخه جدید تبدیل نمایند.

توانمندی‌های‌ اشاره شده که در نسخه کنونی PMODyanmicsII قرار گرفته است،‌ آن را تبدیل به یکی از پیشرفته‌ترین نرم‌افزارها برای مدل‌سازی دوبعدی هیدرودینامیک، امواج و دینامیک رسوبات و ابزاری خاص در تحلیل جزرومدی نموده که می‌توان از آن در کارهای مهم و پروژه‌های تجاری استفاده نمود.

علاقمندان به دریافت نسخه دوم نرم افزار به بخش دریافت نرم افزار و جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قابلیت های این نسخه از نرم افزار به آدرس https://pmodynamics.pmo.ir/fa/pmodynamics2 مراجعه نمایند.

۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۶:۰۲
تعداد بازدید : ۳,۶۹۷
اخبار مرتبط
اخبار مرتبط
Loading