شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲
 

اخبار

توسعه‌ی نسخه دوم نرم‌افزار شبیه ساز پارسی دینامیک دریا PMODynamicsII


از آنجا که ارتقای مدل شبیه ساز پارسی دینامیک دریا ( (PMODynamicsجهت استفاده حداکثری از ظرفیت توسعه مدل در کشور همواره یکی از دغدغه‌های سازمان بنادر و دریانوردی بوده است، توسعه‌ی نسخه دوم از نرم‌افزار شبیه ساز پارسی دینامیک دریا ( (PMODynamicsIIدر دستور کار این سازمان قرار گرفت که هم اکنون نیز در مراحل پایانی می‌باشد.

با عنایت به هدف ایجاد قابلیت توسعه‌ی آسان و اضافه کردن قابلیت ‌های جدید به برنامه توسط توسعه‌دهندگان ثالث بعنوان مهمترین هدف از توسعه‌ی نرم افزارPMODynamicsII  در این نرم افزار با رویکرد قابلیت ارتقا با افزونه‌ها بازنویسی و قابلیت ارتقا با رابط توسعه یافته و ایجاد امکان اضافه شدن افزونه‌های ( (Pluginجدیدی توسط توسعه‌دهنده ثالث در آن لحاظ گردید.

 گفتنی است افزونه‌ها می‌توانند از یک‌دیگر خدمات گرفته و وظایف مشترک چندین افزونه در قالب یک افزونه‌ی مشترک پیاده‌سازی شوند. همچنین در توسعه‌ی برنامه و افزونه‌های آن استفاده از تکنولوژی WPF به جای تکنولوژی windows Form با مزایای بسیار در نظر گرفته شده است.

بر همین اساس تاکنون برنامه‌ی میزبان ( (PMODynamicsIIبه همراه دو برنامه‌ی دیگر به منظور تولید و مدیریت افزونه‌ها تکمیل و دو افزونه‌ی پایه‌ی سیستم اوحاد و پایگاه داده نوشته شده است که قابلیت ارائه سرویس به دیگر افزونه‌ها را دارا می باشند.

در توسعه‌ی افزونه‌ی پایگاه داده از فرمت فایل NetCDF استفاده می‌شود که این فرمت در ذخیره‌سازی داده‌های حجیم در بسیاری از مراکز مانند ناسا قابلیت‌های خود را به اثبات رسانده است. هم‌چنین افزونه‌های تحلیل داده‌های صفربعدی و دوبعدی و نیز افزونه‌ی تولید مش نیز توسعه یافته‌اند که این افزونه‌ها از خدمات افزونه‌های پایه جهت انجام وظایف خود کمک می‌گیرند..

۲۲ خرداد ۱۳۹۶ ۱۵:۱۲
تعداد بازدید : ۲,۹۴۶